czwartek, 8 listopada 2012


YORK
 ,,Gdy Cię wróg zaatakuje,
Ja w mig gardło mu rozpruje !
Jestem strasznie groźnym psem
I każdego wroga zjem !
Na mój widok każdy znika,
Bo mam duszę wojownika !
Yorku, przecież jesteś mały !
 Cóż, nikt nie jest doskonały ! "
 -B.Borzymowska
:D

Yorki miniaturki

Istnieje już od bardzo dawna utarty mit o yorkach miniaturkach. Jak wiadomo każda rasa psów ma określone wymagania i charakter ukształtowane przez naturę. W przypadku yorków nie ma paru gatunków tej rasy. Jest tylko jedna. Yorki miniaturki jako rasa nie istnieją !!! Wprawdzie istnieje możliwość wpływu na genetykę psów, tak aby były one jak najmniejsze, ale należy pamiętać o tym, że takie eksperymenty tragicznie wpływają na wygląd rasy. W pogoni za wyhodowaniem jak najmniejszego yorka właściciele zapominają o innych bardzo ważnych cechach kształtujących rasę. Pies tej rasy powinien ważyć w granicach 2,5 kg (a nie 1 czy 1,5 kg). Mniejsze psy o wiele częściej chorują na różne dolegliwości, a ich włos jest o wiele słabszy i rzadszy niż tych o wadze w granicach 2,5 kg.
Przed zakupem psa tej rasy należy przeanalizować wszystkie „za i przeciw” jeżeli chcemy kupić yorka miniaturkę – pamiętajmy o jego wadach wrodzonych.

poniedziałek, 5 listopada 2012


 Ogólne zasady wychowania yorka

Wychowanie zaczyna się od „szczenięcych" nauk: za­chowania czystości w mieszkaniu, przychodzenia na zawoła­nie, chodzenia na smyczy, przyzwyczajenia do legowiska, odu­czenia oszczekiwania ludzi i gonienia pojazdów oraz niszczenia przedmiotów. Do tego rozsądny hodowca dodaje inne elemen­ty, stanowiące początek właściwego szkolenia, a więc siadanie na rozkaz, chodzenie przy nodze, przynoszenie przedmiotów, a nawet ich wyszukiwanie.
Podstawą wychowania i układania yorka jest miłość czło­wieka do zwierząt. Pies wyczuwa instynktownie, z jakich po­budek człowiek się nim zajmuje i szybko orientuje się, czego od niego może oczekiwać. Większość zadań, jakie pan stawia yorkowi, jest sprzecznych z jego instynktami, obcych i niezrozu­miałych. York jednak chętnie podporządkowuje się woli tego człowieka, który potrafi przekazać mu w zrozumiały sposób swoją wolę i ma dużo cierpliwości. Początek wychowania po­lega głównie na wyrobieniu w psie orientacji, czego nie należy robić, a drogą do tego celu jest umiejętne stosowanie kar i nagród. Określenie „kara" nie oznacza bynajmniej bicie psa. Podstawową karą jest ostro wypowiedziane słowo „fe". Począ­tkowo powinno się je stosować razem z bodźcem bezpośred­nim, kiedy york wykonuje niedozwoloną czynność. Będzie to więc „fe!" i szarpnięcie smyczą, gdy pies chwyta niedozwolony kąsek, „fe" i zdjęcie z tapczanu, gdy szczeniak się nań wdrapał, „fe" i rzut łańcuszkiem, gdy pies ciągnie firankę itd. Trzeba więc, aby yorkshire terrier skojarzył sobie naganne zachowanie z przykrością, a właściwe - z przyjemnością. Należy przy tym starać się, aby kary spotykały psa możliwie nie z ręki pana. Skutecznymi bodźcami bezpośrednimi wraz ze słowem „fe" są więc właśnie: szarpnięcie smyczą, rzut łańcuszkiem lub pękiem kluczy w kierunku psa (oczywiście ostrożnie, by go nie skaleczyć), klaps od obcej osoby, jeżeli pies ucieka i nie chce przyjść do właściciela. Tych kar zwierzę nie kojarzy z osobą właściciela.
Obrażanie się na psa nie ma sensu, gdyż nie zrozumie on w ogóle, o co chodzi. Krzyki też nie są właściwą formą kary i wychowania, zdradzają bowiem złość człowieka - tą drogą więc nic nie osiągniemy. Bicie - w postaci pojedynczego klapsa gazetą lub uderzenia linką w okolicę łopatek należy stosować w ostateczności, i to wyłącznie w chwili „przestęps­twa".
Kto uważa, że yorkshire terrier wykonuje rozkazy tylko ze strachu przed biciem lub też złośliwie je ignoruje, niech lepiej zrezy­gnuje z wychowywania go. Bicie wywołuje u zwierzęcia lęk i nieufność w stosunku do ludzi. Lękliwy pies boi się ręki człowieka, nie ufa więc również nagrodom z niej pochodzą­cym. W ten sposób droga do nauki metodą kary i pochwały zostaje zamknięta. Ordynarne katowanie psa jest karygodne i przekreśla całkowicie szanse porozumienia między zwierzę­ciem a człowiekiem.
Wyjątkową sytuacją jest jednorazowe ukaranie biciem yorka, który wykaże objaw buntu mającego na celu zdobycie przewodnictwa nad stadem; kiedy pies zamiast wykonać roz­kaz, atakuje właściciela.
Z ręki pana powinny pochodzić właściwie wyłącznie nagrody. Nagroda polega na pogłaskaniu i poklepaniu yorka oraz na wypowiedzeniu zadowolonym i wesołym tonem słów „dobry piesek". Pies woli klepanie i głaskanie po dolnej części szyi i piersi, gdyż chwyt od góry jest wyrazem przewagi zwy­cięzcy nad pokonanym i nie jest dla niego jednoznacznie przy­jemny. Najwyższą formą nagrody jest danie psu smakołyka
(kostki cukru, kawałka kiełbasy, herbatnika). Aby nagroda mogła odnieść właściwy skutek, nie można jej nadużywać, tj. pieścić psa i karmić go smakołykami bez powodu. Źle jest, kiedy psa rozpieszczają pozostali członkowie rodziny, bawiąc się z nim, stale go pieszcząc i chwaląc. Wychowanie jest wtedy bardzo trudne, gdyż pies jest całkowicie zdezorientowany i nie wie, co jest właściwe, a co nie. Najlepiej, kiedy wychowa­wcę i psa reszta rodziny pozostawi samym sobie. Do nauki chodzenia, siadania itp. najlepsze jest spokojne miejsce na łące oddalone od zgiełku i ludzi.
Rozkazy wydawane psu muszą być krótkie i dobitne, możliwie jednosylabowe i zawsze te same. Im słowa są krót­sze, tym łatwiej pies je kojarzy i zapamiętuje, np. rozkaz „siad" kojarzy pies z naciskiem ręki na grzbiet już po kilku ćwiczeniach, zupełnie zaś nie trafia do niego - jakże często słyszana - „przemowa" w rodzaju „Słyszysz, co pan mówi? Siadaj mi zaraz! Masz usiąść, rozumiesz czy nie!?" itd.
Na koniec jeszcze raz podkreślam, że wychowawcę psa musi cechować spokój, konsekwencja, opanowanie, cier­pliwość i życzliwy stosunek do psa

Ciąża rzekoma u psów rasu yorkshire terrier

2010-04-13 22:38:29
Scenariusz ciąży rzekomej najczęściej jest następujący. Suka miała cieczkę około 2 miesięcy temu, a obecnie zachowuje się, jakby była w ciąży. Jej sutki są powiększone i wydzielają żółtawy płyn lub mleko. Suka jest podekscytowana, znosi buty, zabawki lub inne przedmioty w jedno miejsce i otacza opieką jak szczeniaki. Tymczasem opiekun jest pewny, że nie miała kontaktu z samcami. W czasie cieczki na jajniku formow...


KARMY DLA PSÓW : 


      
                    


OBROŻE : 


  
SMYCZE : 


MISKI : 



                  
                                                 

       
DODATKI DLA PSA YORKA: 

UBRANKA: 

 - ubranko dla pieska ;) 





 - legowisko dla psa 
P.S. Legowisk inne kolory i modele :




            
  
        
         

                                                                                                                                                                           
OTO  ZDJĘCIA YORKA :

  


 

Znaczenie słowa YORK : 



Miejscowości w USA :
Gminy w USA :
Hrabstwa w USA :


Usposobienie i charakter

 
 
Strzyżony Yorkshire Terrier podczas zabawy na łące.
Yorkshire terriery są psami skorymi do zabawy, aktywnymi. Nie są agresywne i lubią towarzystwo ludzi, tolerują dzieci. Przywiązane do właściciela, mogą być nieufne wobec obcych i bywają szczekliwe.

Pielęgnacja


Kąpiele są jednym z ważniejszych elementów mającym wpływ na stan włosów naszego Yorka. Błędnym jest przekonanie, że młodych szczeniąt nie wolno kąpać. Zwykle słyszymy takie stwierdzenie od hodowcy lub lekarza weterynarii. Kąpiele możemy zacząć już od 10 tygodnia życia. Musi on jednak być do tego odpowiednio przygotowany. Małego Yorkshire bardzo wygodnie jest kąpać w umywalce - dotyczy to kilku pierwszych, krótkich kąpieli. Dno umywalki wykładamy kawałkiem gąbki lub miękką gumową kratą, aby piesek nie ślizgał się i niepotrzebnie nie stresował. Odkręcamy wodę delikatnie, nie bezpośrednio na psa. Ciepłą wodą zwilżamy sierść pieska i nanosimy szampon. Myjemy pieska delikatnie masując, a w razie potrzeby chwalimy go i uspokajamy. Spłukując mydliny uważajmy, aby woda nie zalała mu pyska i uszu. Mokrego pieska owijamy na kilka minut ręcznikiem. Nigdy go nie wycieramy, ponieważ takie energiczne ruchy mogłyby spowodować uszkodzenie włosa. Yorka kąpiemy raz na 7-10 dni. Kiedy piesek już nieco podrośnie i przyzwyczai się do kąpieli możemy zacząć kąpać go w wannie. Pielęgnacja psa takiego jak Yorkshire jest bardzo ważna i nie możemy jej bagatelizować dlatego kąpiel yorkshire powinna odbywać się rac na tydzień.
Pielęgnacja oraz strzyżenie włosa u Yorka
Po kąpieli, gdy Yorkshire Terrier nieco podeschnie nakładamy na jego sierść balsam bez spłukiwania lub spryskujemy go specjalnym kosmetykiem w sprayu. Delikatnie rozczesujemy włosy susząc ciepłym (nie gorącym) strumieniem powietrza. Susząc, kierujemy powiew z góry, jednocześnie rozdzielając włos szczotką lub grzebieniem. Włoski pod oczami, na bokach uszu, wąsy i brodę czeszemy specjalnym, malutkim, gęstym grzebykiem. Trzeba uważać, żeby nie szarpać i nie wyrywać włosa. To sprawia psu ból i może skutecznie zniechęcić go do czesania. Pamiętajmy, że Yorka zawsze czeszemy zgodnie z naturalnym kierunkiem układania się sierści. Do ostatnich pociągnięć szczotki używamy lekko natłuszczającego preparatu. Dużą sztuką jest prawidłowe spięcie włosów na głowie. W tym celu zbieramy grzebieniem włosy z czoła i boków głowy-od kącika oka do podstawy ucha, blisko jego dolnej krawędzi, ale jeszcze w zakresie wnętrza małżowiny oraz z tyłu głowy do linii łączącej uszy. Zaczesując włoski łapiemy jednocześnie sierść z zewnętrznych brzegów uszu aby zbliżyć je mocno do siebie. Włosy modelujemy w 'bombkę', modelując stop. Dopiero na gumce zapinamy kokardę. Gumek nie ściągamy, bo wyrywają włos. Należy je delikatnie rozcinać. Końce uszek, około 1/3 ich wysokości powinny by bardzo krótka i dokładnie wystrzyżone w szpic. Długi, piękny włos na ciele Yorka rośnie przez całe życie. Aby nie stał się dla psa uciążliwy, przycinamy go równo z podłożem. Zbyt długi włos powoduje, że Yorkshire nie może swobodnie chodzić, przydeptuje włosy i wyszarpuje je. Ze względów higienicznych przycinamy też sierść w okolicach narządów płciowych i odbytu. Przycinamy także sierść wokół palców, formując małą, zgrabną łapkę. Strzyżenie psów takich jak Yorkshire Terrier nie jest łatwa czynnością, jeżeli nie mamy o tym żadnego pojęcia a chcemy aby nasz york prezentował się ładnie na wystawie proponuję wizytę w salonie dla psów.
Elegancki piesek o długiej, jedwabistej sierści. Włos prosty, przedzielony przedziałkiem od nosa do końca ogona. Pies bardzo zwarty, o płynnych liniach. Całość ciała daje wrażenie silnej i proporcjonalnej sylwetki. Dumnie, wysoko noszona głowa i uważny, bystry wyraz nadaje mu niepowtarzalny charakter. Osobowość: Towarzyski, aktywny, inteligentny i ambitny.
Temperament: Pełen werwy, nie zmienny, nie kapryśny. Lękliwość i agresja są wadą. Głowa: Nieduża, zgrabnie ukształtowana. Czaszka płaska, stop delikatnie zaznaczony. Guz potyliczny ledwie wyczuwalny. Kufa średniej długości, nie spiczasta, profil nosa prosty. Nos czarny.
Oczy: Nieduże, ciemne - prawie czarne, błyszczące, nigdy wypukłe, ustawione frontalnie - piesek patrzy prosto przed siebie. Brzegi powiek ciemne.
Uszy: Małe, trójkątne, dość wysoko osadzone, skierowane do przodu, delikatne, stojące sztywno.
Uzębienie: Mocne, białe, regularne. Zgryz nożycowy.
Szyja: Dość długa, elegancka, noszona dumnie.
Tułów: Zwarty. Grzbiet prosty, mocny, idealnie płaski w postawie i w ruchu. Lędźwie mocne, zad dobrze ustawiony, nie spadzisty ani przebudowany. Żebra lekko zaokrąglone. Brzuch nieco podciągnięty. Kończyny przednie: Idealnie proste i równoległe w postawie i w ruchu. Łapki zwarte, pazurki czarne.
Kończyny tylne: Idealnie równoległe w postawie i w ruchu. Dobrze ukątowane, staw skokowy dobrze zaznaczony, mocny. Łapki zwarte, pazurki czarne. Ogon: Kopiowany, prosty, noszony ukośnie do linii grzbietu.
Szata: Zdecydowanie jedwabista, długa, cienka, gęsta. Włos idealnie prosty, gładki w dotyku. Brak podszerstka. Umaszczenie: Ciemnoniebieskostalowy, a nie stalowosrebrny z wyraźnie odgraniczonym, intensywnie złotym podpalaniem. Włos na głowie złoty, bez smoleń i szarości.Waga: do 3, 2 kg. Wady: Każde odstępstwo od wzorca traktuje się, w zależności od nasilenia, jako wadę lub błąd.

Yorkshire Terrier / Maltańczyk – jedna z ras psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów miniaturowych. Według klasyfikacji FCI nie podlega próbom pracy. HISTORIA Yorki powstały w połowie XIX wieku. Ich zadaniem było tępienie myszy i szczurów w domach biednych rzemieślników i robotników. Ich prawdopodobnymi przodkami są: maltańczyk, Dandie Dinmont Terrier, Clydesdale terrier i skye terrier. Jest to mały pies wyhodowany w hrabstwie Yorkshire, na Północy Wielkiej Brytanii, w wyniku krzyżowań ras terierów. SZATA I UMASZCZENIE Szata ich jest umaszczenia ciemno stalowo-złotego lub srebrno-złotego. Włos jest jedwabisty, długi; włos kręcony i karbowany uznawany jest za wadę. Strzyżenie yorka nie zagraża odrostom, jednak może to powodować dyskwalifikację z wystawy. Brak podszerstka oraz niewypadająca, stale rosnąca sierść obniża ekspozycję właściciela na psie alergeny. ZACHOWANIE I CHARAKTER Tolerancyjne wobec dzieci. Odważne wobec większych psów, dobrze współżyją z innymi zwierzętami domowymi. Yorkshire Terriery bardzo przywiązują się do swych rodzin. Łatwo dostosowujące się, mądre i pojętne, łatwo uczą się sztuczek. Czujne i aktywne, są skore do zabawy i oddane właścicielowi. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim 


Yorkshire Terrier – jedna z ras psów , należąca do grupy terierów , zaklasyfikowana do sekcji terierów miniaturowych.
Yorkshire terierry powstały w połowie XIX  wieku. Ich zadaniem było tępienie myszy i szczurów w domach biednych rzemieślników i robotników. Ich prawdopodobnymi przodkami są: maltańczyk , Dandie Dinmont Terrier , Clydesdale terrier i skye terrier . Jest to mały pies wyhodowany w hrabstwie Yorkshire , na Północy Wielkiej Brytanii, w wyniku krzyżowań ras terierów.
Szata ich jest umaszczenia ciemno stalowo-złotego lub srebrno-złotego. Włos jest jedwabisty, długi; włos kręcony i karbowany uznawany jest za wadę. Strzyżenie yorka nie zagraża odrostom, jednak może to powodować dyskwalifikację zwystawy. Brak podszerstka  oraz niewypadające, stale rosnące włosy obniżają ekspozycję właściciela na psie alergeny.
Istotną kwestią w pielęgnacji sierści u tych psów są regularne kąpiele i mycie specjalnymi środkami. Uszy ze względów higieniczno-zdrowotnych potrzebują regularnej kontroli, luźny włos musi być usuwany z ich okolic. Starsze psy cierpią nieraz na kataraktę . Częstym problemem zdrowotnym u przedstawicieli tej rasy, są pozostające mleczne kły, które (kiedy same nie wypadną) trzeba usuwać zabiegowo. Zdarza się, że yorki mają problemy z wypadającą rzepką stawową, jak również dotyczą je problemy z tchawicą. Osobniki wystawiane niejednokrotnie wymagają upinania długiej szaty, aby zbyt długi włos nie powodował np. łzawienia oczu.
Żródło Wikipedia

Yorki Miniaturki
Ludzie często przy zakupie yorka pytają się o yorki miniaturki. Uważają, że są one słodsze od innych itp. Otóż odpowiedź jest taka, że nie ma takiego czegoś jak Yorki Miniaturki czy Yorki super Miniaturki, Yorki Mini itd.
Jak to możliwe?
To proste, yorki, które uważane są za miniaturki są poprostu słabsze od innych, mniejsze. Kupić takiego yorka to wcale nie raj, ponieważ choruje on znacznie częściej na różne dolegliwości. Jego włosy są słabsze i rzadsze. York powinien ważyć coś w granicach 2.5 kg lub 3.0 kg, a nie 1.5 kg , 1.0 kg!
Rada:
Przed zakupem yorka, który zwany jest miniaturką powinno się to pożądnie przemyśleć. Trzeba pamiętać o wszystkich wadach wrodzonych, które posiadają te yorki. Oczywiście nie powinno się przekreśleć całkiem tych yorków znaszej listy zakupów, gdyż to nie ich wina, że są słabsze od innych. Jest to tylko i wyłącznie wina ludzi, gdyż eksperymentują na psach, bo istnieje możliwość wpływu na genetykę psa, to poprostu źle to na nich wpływa.

Opis rasy york
Psy rasy Yorkshire Terrier (nazywane także york lub jork) są coraz bardziej znane w Polsce. Swoją popularność zawdzięczają niewielkim rozmiarom, niezwykłemu temperamentowi oraz, co chyba ważniejsze, wciąż rosnącej modzie na te małe pieski, szczególnie wśród gwiazd filmu i muzyki. York pochodzi z Wielkiej Brytanii, z hrabstwa Yorkshire położonego w północnym rejonie wysp. Rasa powstała ze skrzyżowania nie istniejącego już clydesdale terriera, skye terriera i maltańczyka. Początkowo jorki służyły biednym robotnikom do tępienia szczurów i myszy w domach, fabrykach, a nawet kopalniach. Obecnie, strojone w kokardki oraz psie ubiory, yorki spełniają raczej funkcję ozdobną, choć ich pierwotna natura daje się we znaki szczególnie u samców rasy york, które zawsze są skore do bójek i szczerzenia ząbków. 


Zalety i Wady Yorka

Zalety yorka:
  • Nie linieje, a co za tym idzie nie powoduje alergii. Struktura włosa zbliżona jest do włosa ludzkiego, który rośnie przez całe życie psa i nie wypada. Włos można starannie pielęgnować, ale również strzyc w salonach piękności dla psów.
  • Aktywność: średnia, nie wymaga dużo ruchu
  • Wielkość: małe rozmiary (2-3,5kg) - można go wziąć praktycznie wszędzie. Nadaje się do trzymania nawet w niewielkim mieszkaniu.
  • Długość życia: przy prawidłowej pielęgnacji, żywieniu i stałej kontroli weterynaryjnej York cieszy się dobrym zdrowiem i dożywa sędziwego wieku.
  • Szkolenie: jest inteligentny i bystry, ale często bywa uparty, nie lubi ostrego traktowania. Dobrego wychowania można nauczyć go najlepiej poprzez zabawę i pochwałę
Wady yorka:
  • Ma delikatną budowę, nieostrożne obchodzenie się z nim może spowodować urazy fizyczne.
  • Wymaga systematycznej i starannej pielęgnacji włosa. Niesystematyczność i źle dobrane kosmetyki mogą spowodować, że włos będzie się kołtunił i efekt naszej pracy pójdzie na darmo.
  • Bywa czasami nadmiernie hałaśliwy , co niejednokrotnie wynika z niewłaściwego wychowania
  • Zdarza się skłonność do przetrwałych zębów mlecznych (zęby nie wypadają samoistnie) i odkładania się kamienia nazębnego co wiąże się z dodatkowymi wizytami u weterynarza-chirurga
  • Zdarzają się trudne porody
Jak karmic naszego maluszka yorka ?

-W pierwszym okresie karmimy malucha 4-5 razy dziennie, potem 3, a od około 7 miesiąca dwa razy dziennie. Zwykle system dwóch posiłków pozostaje już na stałe.



Mięso podajemy surowe lub gotowane z jarzynami. Do tego troszkę ryżu na sypko, płatków kukurydzianych lub nieco drobnego, gotowanego makaronu.



Czysta woda musi być stale w miseczce aby pies mógł napić się w każdej chwili. Należy pamiętać, że karmiąc Yorka w taki sposób, po każdym posiłku musimy mu dokładnie umyć brodę i wąsy, a następnie wysuszyć i rozczesać.



Jeśli zdecydujemy się na gotową karmę, wybierzmy dobrą, sprawdzoną, doskonałej jakości. Cena często wydaje się szokująca, pamiętajmy jednak, że nie istnieje zestawienie 'tani i dobry'. Albo tania, albo dobra. Wybór należy do nas.



Jak powstały yorki?

Yorki powstały w połowie XIX wieku. Ich zadaniem było tępienie myszy i szczurów w domach biednych rzemieślników i robotników. Ich prawdopodobnymi przodkami są: maltańczyk, Dandie Dinmont Terrier i skye terrier. Jest to mały pies wyhodowany w hrabstwie Yorkshire, na Północy Wielkiej Brytanii, w wyniku krzyżowań ras terierów.



Szata ich jest umaszczenia ciemno stalowo-złotego lub srebrno-złotego. Włos jest jedwabisty, długi; są jego różne rodzaje- prosty, kręcony i karbowany. Strzyżenie yorka nie zagraża odrostom. U psa z rodowodem może to spowodować dyskwalifikację z wystawy.

 Yorki Biewery
Yorkshire terrier Biewer a la pom pon to pełna nazwa yorków potocznie nazywanych Biewerkami. Główną cechą odznaczającą je od ,,standardowych” yorków jest biały kolor w umaszczeniu tych piesków.







Yorki miniaturki - fakt czy mit?
Hodując kilka lat Yorki niejednokrotnie spotkałem się z pytaniem – czy ma Pan na sprzedaż Yorki miniaturki? Od kilku też lat odpowiadam na to pytanie tak samo, nie - nie mam miniaturek, ponieważ taka rasa nie istnieje.

pies czy suka?
Hodując psy bardzo często spotykam się z pytaniem ,, czy poleca pan suczkę czy psa yorkshire terriera?” . Jednak na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie sam kupujący! Ja poniżej postaram się tylko krótko scharakteryzować zalety i niedogodności obu płci u yorków.
 

podróż z psem
Wejście Polski do Unii Europejskiej ułatwiło Polakom podróżowanie po Europie, natomiast ich domowym zwierzętom przeciwnie. Nasze psy i koty, aby pojechać z nami w podróż po rozszerzonej Europie, będą musiały mieć własne paszporty.

Zlot Yorków
11 czerwca 2006 roku na lotnisku Bemowo w Warszawie odbył się II Ogólnopolski Zlot Yorków. Liczba przybyłych gości przerosła najśmielsze nawet oczekiwania organizatorów. W jednym miejscu zjawiło się bowiem 620 yorków co jest nowym rekordem Guinnessa.

Yorki miniaturki - fakt czy mit?
Hodując kilka lat Yorki niejednokrotnie spotkałem się z pytaniem – czy ma Pan na sprzedaż Yorki miniaturki? Od kilku też lat odpowiadam na to pytanie tak samo, nie - nie mam miniaturek, ponieważ taka rasa nie istnieje.